2011. január 31., hétfő

Január 31. - A Non-Stop együttes öt dala 1970-ből

Témakör: Music
Idő: 1970
Stílus: Progresszív beat és rock
Fíling: És erről nem régen még csak nem is hallottam...


Leírás:
Hihetetlen, hogy milyen remek zenék születtek ebben az országban és ehhez képest alig valaki tud róla!

Tényleg elképesztő. 

Most például a hatvanas évek vége és hetvenes évek táján tetőző hazai zenei progressziójának egyik hazai csúcsteljesítményén döbbentem le, amelyről eleddig még csak nem is hallottam - és sztem rajtam kívül sem sokan, természetesen leszámítva azokat, akik megélték azt az időszakot. 

Hál Istennek, most már talán ki lehet mondani, hogy a Syrius együttes nem tekinthető teljesen ismeretlennek manapság - például van egy Syrius emlékzenekar, hogy mást ne mondjak, és egyre többen ismerkednek a muzsikájukkal, s szintén van emlékzenekara és kisebb hazai rajongótábora nem csak veteránokból a régi nagy Taurus együttesnek, amelynek legendás gitárosa, Radics Béla annak idején akkorát tarolt. 

Ez így mind jó és mind szép - mondom - és nagyszerű, főleg a Syrius esetében, amely minden idők egyik legkiválóbb hazai zenekara volt. 

Ellenben ne felejtsünk el ezért más zenekarokat, akik ebben az időben szintén letettek ezt-azt az asztalra e műfajok környékén. 

Ilyen az a Non-Stop is, amely 1969-től kezdve működött Magyarországon és ontotta magából a jobbnál jobb számokat. Arról nem is beszélve, hogy az egész formáció mögött két olyan zenei notabilitás állt, mint Túri Lajos és Victor Máté. 

Előbbi talán nem annyira ismerős, de utóbbi, igen: az István a királyból az lehet, ahol is VM egy térítő püspököt alakít és karakteres hangjával rányomja a bélyegét az 1983-as film minőségére. Nem is beszélve a Vili, a veréb legendás végfőcímdaláról.

De visszatérve a jelen zenekarra és időszakra: zseniális muzsika egy zseniális időszakból. Mi több, szerény véleményem szerint 1969 és 1972 között csupán négy zenekar van, mely ehhez foghatót tudott teremteni egész Magyarországon: az Omega, a Syrius, a KEX és a korai LGT.


Mégis szép az élet



Kezdjük, egy, úgymond, feelgood szerzeménnyel.

Ez a különleges átvezetésekkel teli, okosan megválasztott instrumentális alapokkal megtámogatott dal a magyar klasszikus "progresszív beat" egyik alapműve - kéne, hogy legyen..

És egyben óriási hangulata van!

2011. január 30., vasárnap

Január 30. - The History of the band called "The Japan" / 9. - Tin Drum SIDE B

Témakör: Music
Idő: 1981
Stílus: Art Pop
Fíling: Felelősségteljes, tépelődő, világfájtalmas - hipnotikus, mágikus, érzelemhazdag



Tracklist:
B-side

Still Life in Mobile Homes
Visions of China
Sons of Pioneers
Cantonese boy




Leírás:

Még az Art Pop történetében is igen ritka, hogy egy lemez ennyire egy téma körül forogjon, s az meg már szinte elképzelhetetlen, hogy az a téma a zsarnoki-elnyomó kommunista Kína illetve a kiüresedett, pusztulásra ítélt monopolkapitalizmus legyen, ráadásul, kvázi, egymás ekvivalenseiként megjelenve, egymással megegyező jelentéstartalmú fogalmakként, amelyek már-már felcserélhetők, ha e világrendszerek puszta, leegyszerűsített, lecsupaszított működését szemléljük.

Ez a hallatlanul kritikus társadalomszemlélet mind gyakabban és gyakrabban kerül majd elő Sylvian előadói munkássága során, amelyet a The Japan 1984-es felbomlása után mind a mai napig folytat - sőt, néhány albumán, mondhatni, szinte uralkodóvá válik ez a hangulat.

Azok is kiváló szerzemények, de erős dalok ezek is, egytől egyig, s akinek van hozzá affinitása - márpedig mindnyájunknak kéne, legyen - az érzi, hogy ezek egy valóban nagy művész felelősségérzetének rettentően nehéz terhek cipelése közben született dokumentációi.

It's pure art! 

2011. január 29., szombat

Január 29. - Who are you, Robin Sparkles?/ Let's Go to the Mall 3./ Crazy Robin

Témakör: Retromania
Idő: Late 80's - early 90's
Stílus: Bohókás
Fíling: Top of Pops :)

Once again, the original video...



Nem tudom, mennyire tűnt fel, de ez a videó nem egyszerűen vicces, ez egyenesen őrült...

Nem is kicsit, igazából nagyon..

Nem bárgyú módon őrült, de nem is elmeháborodott vagy beteg formában, egyszerűen szimplán crazy, amolyan kis bolondos, bohókás anyag... 

Onnantól, hogy "I haven't do my homework now - That's okay!", a Robot-on át egészen a kanadai prime minister táncraperdüléséig ez egy kimondottan (vagy inkább kimondhatatlanul :) crazy thing...

És hogy mindez honnan ered?

Nos, ha a nyolcvanas-kilencvenes évek fordulójáról beszélünk, akkor az őrült dolgok igencsak benne vannak a levegőben (mint arra korábban már rávilágítottam), sőt, mondhatni, néha már hétköznapinak számítanak.

De azért kb-ra mégis meg lehet mondani, hogy RS honnan veszi az őrültséget...

Mint minden valamirevaló tinilány 1993-ban, nézi a Blossom-ot és bár lehet, hogy kicsit idejétmúlt az ízlése (sztem egyáltalán nem, hiszen mi is rengeteg 2006-os, 2005-ös vagy még régebbi zenét nyomatunk) az 1989-es Debbie Gibson-t hallgatja - vagyis inkább a klipjeit nézi...


2011. január 28., péntek

Január 28. - Fényes Tamás fotográfiái az 1950-es évekből

Témakör: Képek
Idő: 50-es évek
Stílus:Fényes Tamás ©
Fíling: Képről képre változik, de mindenképpen figyelemreméltó



Leírás:

Mert Fényes Tamás jelentős fotóművész volt...

Nem csak nagy felbontásban dokumentálta az eseményeket, de még a beállított jelenetekbe is rengeteg életet, érzelmet tudott belecsempészni, ilyenkor egyszerű megvilágításbéli trükkökkel és azzal, hogy ő maga is, szinte mindig szeretett beszélgetni az "alanyaival", megteremtette azt a közvetlenséget, amelyet aztán fel tudott használni egy-egy figura megvilágításánál, adott esetben beállításánál, hogy végül a kész kép az emberben az otthonosság, adott esetben a meghittség érzését keltse...

Persze jó volt ő a váratan, ellesett pillanatok dokumentálásában is - amikor hirtelen kellett kapni a gépet, és hirtelen kellett ellőni azt a helyet a filmen - hiszen nem véletlenül volt az MTI külföldi fotósa és 30 évig rovatvezetője.

Persze itthon is készített képeket ezalatt, mi több, a Kádár-korszak egyik legjelentősebb fotós dokumentátorát köszönthetjük a személyében (milyen érdekes, hogy szinte azzal egy időben hunyt el - 1990-ben).

Fényes Tamás pályáját a 40-es években kezdte, de sajátos stílusát, amely alapján igazából a "művész"-kategóriába sorolhatjuk őt, az 50-es években kísérletezte ki, számtalan kis "ujjgyakorlaton" keresztül. Ilyen ujjgyakorlatnak tekinthető az 1954-es képe is, mely a pécsi cukorgyárban készült (1. kép).

Fényes által elkapott jellegzetes életkép látható a 2. fotográfián: a felvétel szintén 1954-es és az Uránia mozi előterében készült.

1956-os Fényes jelentős képe Bertold Brecht-ről (3. kép), amelyen az idős mestert saját otthonában kapta lencsevégre a művész.

Hasonlóképp ebből az évből való 4. felvételünk, amelyen egy motorautó látható - ez a típusú közlekedési jármű lassanként kikopott a divatból, már csak azért is, mert nem volt sem praktikusabb, sem gyorsabb az autónál, a motorokkal pedig nem bírt versenyre kelni.

Az 5. kép az előzőhöz képest egyáltalán nem bagatell: Bilicsi Tivadar és családja látható rajta. A kép 1956 decemberében készült, egyértelműen beállított jelenetet láthatunk. egy ismeretlen úriember az épp készülődő művésznek felesége levelét nyújtja át, amelyben kéri, hogy ne hagyja el az országot...

Bizony, vannak ilyen szomorú kordokumentumok is a művész életében... 

Következő fotónk immár a konszolidálódó Kádár-korszak hangulatát idézi - 1958-as a felvétel és egy újságárusnő látható rajta - Népszabadság, ÉS, Szabad Élet, Shirley Maclaine mosoly a címlapról... - Igen, ez már az az időszak, ami még azoknak is mond valamit, akik nem éltek benne... (6. kép).

A 7. felvételben igazából nincsen semmi különös - régi lakótelep, régi panelházakkal, régi vendéglő régi kerthelyiségével. S a pincérek és a vendégek is régiek már - ahogy maga a Kádár-korszak kezdeti periódusa is igencsak annak számít...

Az utolsó szépséges jelenet (8. kép) egy illatszerboltban játszódik, immár 1959. telén. A fotón ugyan beállított az idill, de Fényes Tamás a már említett eszközökkel szelíddé, belsőségessé tudta varázsolni. A képet szerencsére meglehetősen nagy felbontásban sikerült megtalálnom, így ti is teljes pompájában élvezhetitek annak szépségét - ártatlan, "békebeli" hangulatát...

S a többi felvételét is, a tovább mögött...

2011. január 27., csütörtök

Január 27. - Ifjú szívvel



Témakör: Film
Idő: 1953
Stílus: Classic shit... 
Fíling: "Mer' aki ezt megeszi, az megveszik, mint a veszett kutya..." (by Jeles András: Álombrigád)

Leírás:


"Ugyan néni, mi azt akarjuk, hogy esztergályos legyen a lánya... - Vagy lakatos vagy marós... Ennél szebbet nem is álmodhatna..."


Aztakrrrrrrva!

Az igen...

Nem csoda, hogy Bacsó Péter előbb dramaturg (showrunner, ha úgy tetszik XD), majd rendező olyan megsemmisítő szatírát tudott összedobni az ötvenes évekről, mint a Tanu (és olyan kőkemény drámát - sajnos kevesen ismerik - mint a Tegnapelőtt)...

Ha ilyen filmekben kellett dolgoznia...

Én megkattantam volna a helyében, az biztos...

Hogy nem lehet jobb sorsot elképzelni egy lánynak, minthogy lakatos legyen vagy marós?

És mindez szegény, jobb sorsra érdemes Soós Imre szájából...

Így megvezetni egy nemzedéket, azért nem semmi! - Volt, miért szépíteni 1956-ban!

Na szóval - adott egy Vas- és Fémipari Szakközépiskola ahol a főszereplő srácok tanulnak. Azazhogy nem is tanulnak igazából inkább csak vas- és fémipari munkát végeznek, hogy azzal hajtsanak hasznot népköztársaságunknak, no meg lejárnak vidékre agitálni, hogy jöjjön más is vasasnak - pl. teszem azt lányok (fuck off - ezen nem tudom túltenni magam)...

Ez a keretsztori...

A többi kész termelési operett...

2011. január 26., szerda

Január 26. - Kellér Dezső: A papa helyezkedik





Témakör: Humor
Idő: 1959
Stílus: Szókimondó
Fíling: Mert Salamon Béla bácsi ezt is megmondta!


Leírás:


Kellér Dezső, minden idők egyik legzseniálisabb magyar humoristája, akinek kis bohózatai legendássá váltak az idők folyamán, remek írásairól nem is beszélve, azért szeretett odamondogatni, ha arról volt szó. Szeretett odamondogatni a háború előtt és alatt is, mikor pályafutását kezdte Nem volt ő a Hofit megelőző időszakok Hofija, természetesen - ilyesfajta odamondogatás nem is volt Hofi előtt (amúgy külföldön is csak az újságokban), de azért van egy-két jelenete, amelyet, hogy ha helyesen tud olvasni az ember, bizony-bizony kilóg a lepel alól a Kellér Dezső kajla lába... XD

Ezek közé tartozik ez a kis humoros polilóg is, amely valójában 1959-es keltezésű - jelen felvétel 1965-ben készült, a Magyar Televízió számára - s az 1949 óta eltelt egy évtized eredményeit is hivatott rögzíteni - a magyar történelem egyik legsötétebb évtizedéét (Rákosi-korszak, 1956, megtorlás...)...

2011. január 25., kedd

Január 25. - Becsület és dicsőség




















Témakör: Film
Idő: 1951
Stílus: Termelésssi (by Eszteházy Péter) film
Fíling: E két fogalom nem járt kézenfogva az 50-es évek Magyarországán...


Leírás: 

"A munka becsület és dicsőség dolga" - hangzott egy időben mindenfelől a borzasztóan nagy államszocialista bölcsesség Magyarországon, amit illett kiírni gyárak kapuja fölé, falára, üzemcsarnokaiba - mindenhova, szinte, csak a mellék-, meg étkezőhelyiségekbe nem. Ez körülbelül akkor volt, mikor az iskolákban, gyárakban és üzemekben mindenhol kifüggesztették a József Attila idézetet. "Dolgozni csak pontosan, szépen, / ahogy a csillag megy az égen, úgy érdemes..."

Ez mind szép és jó, csak elfelejtették mellé írni az ezt megelőző két sort - "Ne légy szeles, / bár a munkádon más keres" - és itt kezdődik a "Dolgozni pontosan, szépen..." - Sőt - enélkül nincs is "Dolgozni pontosan szépen..."

De ezt a pártaparácsnyik elvtársaknak nem szabadott ám propagálni, mert hát talán az emberek még belegondoltak volna, hogy a munkájukon ugyanúgy más keres, mint az  akkorban oly sokat ócsárolt Horthy-korszakban, csak éppen más, kicsit rafináltabb...

Mert a Rákosi-korszak Magyarországán vagyunk, ahol a kevesek, akik nem csináltak semmit, piedesztálra emelték a munkát, mint mindennek az alfáját és omegáját - s e mögé rejtették el égbekiáltó semmittevésüket... 

S e rendkívül lebutított demagógia nevében még filmeket is gyártottak - termelési filmeket, amelyek arról szóltak, hogy milyen szép dolog is a magyar népkoztársaság államgazdasága és, hogy milyen jó dolog termelni - illetve hogy milyen gazemberek, akik e fejlődés töretlenségére törnek (vagyis szabotálják a munkát)... 

A Becsület és dicsőség azonban nem csak erről szól... 

2011. január 24., hétfő

Január 24. Csaplár Vilmos: Igazságos Kádár János 12. (záró) fejezet



Témakör: Humor
Idő: 1980-as évek
Stílus: Szatirikus regény
Fíling: Mert a Kádár János is meghalt egyszer...

Leírás: 

A mai napon - mint azt már többször jeleztük volt - véget ér egy történet. E történet az Igazságos Kádár Jánosé, mely az elmúlt tizenkét (sőt, mivel egy alkalom kimaradt, tizenhárom) hétben szórakoztatta e blog "nagyérdeműjét".

A páratlan szatirikus regény fejezetei megannyi kellemes pillanatot szerezhettek azok számára, akik tudják értékelni az iróniát, akik nem elvakult hívei ennek az időszaknak, akik tudják, hogy röhögés nélkül soha nem lehet továbblépni... 

Az utolsó részben Fehér Lajos elvtárs hazatér Mongóliából, mert szűkség van rá.

Szűkség van rá, mert az öreg reformista szakértelmét ismét igényli a Párt. Mert a Párt, a pártállam állampártja, a Magyar Szocialista Munkáspárt már nem tekinget olyan ferde szemmel nyugat felé, mint régen s amikor Fekete János elvtárs, a Nemzeti Bank elnöke kerek perec közli Kádár János elvtárssal, hogy vagy kölcsönt veszünk föl a kapitalistáktól, vagy bajok lesznek, végül még az első titkár is rááll a nyitásra...

És ezzel végleg aláírja a saját rendszere halálos ítéletét...

Mert, igaz, eleinte a nép kezd jobban élni mint valaha, de elszabadítja az anyagiasság szellemét a palackból, s már a nyugatról jövő áradatot sem lehet többé megállítani...

*

Az utolsó fejezet méltóképpen zárja le a történetet - nem a Kádár-korszakot, hiszen e kis könyv nem annak jellemzéseként íródott.

Még csak nem is áll szándékában mindig igazat mondani. Mi több, ha egy kis túlzásra adódik alkalma, Csaplárt nem kell félteni.

De pont ezektől a zseniális túlzásoktól lesz a végeredmény olyan, amilyen: egy igazi, urban legend-ekből és megtörtént eseményekből egybefűzött anekdotafüzér.

Nem volt több, s nem is kevesebb ez a szellemes, hiánypótló regény, s ez pont elég volt arra, hogy néhány mondatos jellemzésekkel helyrerakjon embereket, s hogy őrültségein keresztül végül mégiscsak tiszta tükröt tartson a kádári államszocialista apparátus ragyás és tokás arca elé...

S ez már éppen elég ahhoz, hogy ne lehessen olyan könnyen elfelejteni...

2011. január 23., vasárnap

Január 23. - The History of the band called "The Japan" / 8. - Tin Drum SIDE A

Témakör: Music
Idő: 1981
Stílus: Art Pop
Fíling: One of the top of the pops..

Tracklist:
Side-A

The Art of Parties
Talking Drum
Ghosts
Canton

Leírás:

Elnézegetve a The Japan 1981-es albumának címlapját, az ember hirtelen nem is tudja, mit mondjon, s még kevésbé, hogy mit gondoljon. 

A képen Sylvian egy tál rizsben matat egy pálcikával, szemüvegben és meglehetősen furcsa frizurában, erős sminkkel az arcán, míg előtte a kommunista Kína vízióit taglaló "Kis vörös könyvecske" hever az asztalon, fölötte pedig egy sápadt villanykörte derengve világítja meg Mao elvtárs arcképét. 

Mindez rendkívül beszédes - csak legyen, aki megértse.

Először is: ilyen címlap még a nagyon őrült, nagyon extrém dolgoktól hemzsegő 1981-es esztendőben is meglehetős feltűnést keltett. Mao elvtárs egy poplemez címlapján, plusz ilyen szövegkörnyezetben? 

Másodszor: A túlsminkelt Sylvian és a sivár környezet kontrasztja elképesztően erős, szinte ordít. Az üzenet pedig egyértelmű: a kapitalista elnyomás semmiben sem különbözik a szélsőséges maoistától, vagy akármelyik másiktól. Sylvivan lehetne kínai is, hasonló környeztben, csakhogy ő egy másik elnyomó világba, a kapitalizmusba született. 

Harmadszor: mindezt, illetőleg hogy a két diktatúrát közös nevezőre hozza és egyként elítéli, nem éppen egy popzenésztől várnánk. Igen ám, csakhogy ez Art Pop - ez nem a Britney vagy Lady GaGa-féle kötött szabályrendszer, hanem itt bizony mindent szabad, mi szem-szájnak ingere, nem kötnek szabályok. 

Hogy mennyire nem, azt szemléltessük a The Japan ötödik nagylemezénsek segítségével....

2011. január 22., szombat

Január 22. - Who are you, Robin Sparkles?/ Let's Go to the Mall 2./ Miért pont a plázák és miért 1987?

Témakör: Retromania
Idő: Late 80's
Stílus: Yeah, THIS is the REAL TEEN POP OF 80's 
Fíling: Lehengerlően cute...


Akkor először is még egyszer az "original" klip



Most már mindig ezzel fogunk indítani, mert muszáj mindig újra látnotok, hogy jobban érezhessétek a kontrasztot - mármint RS és az itt bemutatandó tinisztárok között...

A kontraszt ugyanis abból adódik, hogy RS 1993-ban eléggé idejétmúlt lehetett...

First of all azért, mert még mindig leginkább a nyolcvanas évek tinisztárjaitól merített és ez akkoriban már nem volt igazán menő...

Még Kanadában sem...

A plázás dolgot mások már jóval előbb kitalálták és kihasználták nála, a stílusa pedig - ne firtassuk, kb. hány százalékban - 1987-es...

Másodszor.. - de erről majd máskor...

2011. január 21., péntek

Január 21. - Two half-trash pop songs by Elisa Fiorillo from 1987

Témakör: Klip
Idő: 1987
Stílus: Trash teen pop
Fíling: She's hot, really hot, but... 


Leírás:

But her music is not Debbie Gibson's or Tiffany's...

Míg nekik képes vagyok elhinni, hogy amolyan "girl next door"-típusú lányok, neki ezt képtelenség. Enélkül az otthonos érzés nélkül nincs igazi teen pop...

Az 1969-ben született Elisa Fiorillo muzsikája igazi egynyári slágernek számított 1987-ben. Az elfeledett idők elfeledett énekesnője egy évvel volt idősebb Debbie-nél, mikor megjelentette első albumát 18 évesen, majd 1990-ben következett még egy, már jóval kevésbé sikeres, s utána csak - beszédes - 2002-ben tért vissza - de akkor már finomabb, jazz-esebb darabokat tartalmazó zenei anyaggal... 

Az 1987-es bakelit ugyanis még kőkeményen popos, méghozzá kicsit trash-es anyag. Ennek ellenére most prezentálom, mert egyrészt úgy érzem, hogy kell, hogy legyen ilyen is fenn a teljes összkép érdekében, másrészt, mert az egyik szám róla - shame or not - kifejezetten tetszik...

2011. január 20., csütörtök

Január 20. - 1 famous + 2 not enough famous opus from the Breakfeast Club OST

Témakör: Zene+klip
Idő: 1985
Stílus: A pop nem, de a film teen
Fíling: És megint nem értem... - de most nem fogok prédikálni... 

Leírás:

A Breakfast Club-nál a Skins-ig nem készült sok sokszínűbb teen-tematikájú  mozgókép (klipeket is beleértve), erről mindenkit biztosíthatok - és ez nem csak amolyan szófordulat, ezt évek, hosszú évek tapasztalta mondatja velem (még akkor is, ha az újszerűség érzése ebből az ajánlóból nem fog azonnal lejönni)... 

Tetszeni fog, most megmondom, hogy állatira tetszeni fog az öt gimnazista  karakter szombati teremfogságának története, különben csak az lehetséges, hogy túl régen voltál tini (vagy soha nem is voltál XD)...

Ez a hangulat elképesztően erős, hullámvasút-szerű és egyik pillanatban felkavaró, másik pillanatban őrült, harmadik pillanatban meg ledöbbensz, hogy ilyet hogy, és hogy ebben a műfajban, meg egy amcsi filmben, meg különben is.... 

De most még sem a Breakfeast Club c. filmről lesz szó, hanem "csupán" csak ennek a filmnek a sountrack-jéről. Sőt, még csak nem is az egészről, csupán tetszőlegesen, random kiválasztott három számról.

Illetve nem is tetszőlegesen random kiválasztott három számról, hanem egy híresről és kettő nem elég híresről...

Mármint az ilyesmi nálam mindig elsősorban magyar viszonylatban értendő...

Na, ezt jól megmagyarázatam!  :)

2011. január 19., szerda

Január 19. - Heart: There's The Girl



Témakör: Klip
Idő: 1987
Stílus: 80's greatest
Fíling: "Boy loves Bangles, man loves Heart!"


Leírás: 

A Heart egyik klipjénél olvastam ezt a kommentet, és annyira megtetszett, hogy muszáj volt benyomnom  ide... 

(Bangles - így már ismerős?)

A nyolcvanas évek két csajos rockcsapatára tényleg nem ugyanaz - kategória - persze, hogy nem - de, hogy a Bangles csak kamaszoknak való?

Nos, én húszévesen hallottam először úgy Bangles számot, hogy tudtam, hogy az egy Bangles szám, de a magam részéről abszolút bírom őket.

Viszont a Heart tényleg több - egyszerűen több, mélyebb, érzelmesebb, érzékibb.

Nem véletlen, hiszen a két énekesnő, Ann és Nancy Wilson a hetvenes években kezdték és, mi tagadás harminchárom, ill. harminchét évesek voltak a most prezentált klip készülése idején, plusz a saját zenéjüket játszották - a harmadik és negyedik x között pedig ez általában már mást jelent, mint húsz évesen (Isten ments, hogy ezzel számos (sőt, megkockáztatom: számtalan) nagyon jó, már húszévesen is cool előadót leszóljak!).

De a Heart az Heart.

Ez a klip pedig isteni.

Komolyan.

Nem érzem rajta az évek súlyát - néhány megoldástól eltekintve akár most is készülhetett volna, ráadásul Nancy és Ann is káprázatos és döglesztően hot...

A látványvilágot plusz csillagos ötös illeti meg - bár egy GaGa klip lenne ennyire menő!
 
(Nem mintha 2011-ben nem tudnának ennél is faintosabb dolgot összeütni - mi több, nagyon is, de az biztos, hogy ez a produkció azoktól sem sokban maradna el!)
 
Persze lehet, hogy csak az elfogultság beszél belőlem, mert hát ez az "egyiptomi csapás" (annyira cool Ann az egyiptomi stílű cuccokban - amikor pedig 3:38-nál egymás vállára hajtják a fejüket... nos az kimeríti a cute kifejezés fogalmi hátterét), elvarázsolt, teljesen magával ragadott, nem tudok szabadulni tőle, teljesen beleszerettem, a finom, pátoszos, édes-keserű varázslatba, amit művelt velem...

Help me! I've get a crash with them! 

2011. január 18., kedd

Január 18. - Who are you, Robin Sparkles?/ Let's Go to the Mall 1. / Alapozás

Témakör: Retromania
Idő: 80's-90's
Stílus: Crazy
Fíling: Crazier like crazy... 


1. A téma - Robin Sparkles: Let's Go to the Mall 

Akik ismernek, azok tudják, hogy eléggé - nagyon - sorozataddikt vagyok... 

Nagy erőkkel bírom a jó szériákat, készüljenek bármilyen műfajban, stílusban, játszódjanak bármikor, bárhol, bármilyen körülmények között, nekem akármelyik bejöhet Breaking Bad-től a Milleniumig, Supnat-tól a Skins-ig... 

A How I Met Your Mother c. szösszenet sem kivétel a "kedvencek" besorolás alól... 

Az immár hatodik évadában járó cucc alapszituja hasonlít a Jóbarátokéhoz annyiban, hogy szintén öt barátról szól, akik szintén elég sűrűn lógnak együtt egy helyen. - a különbség azonban nem is mérhető a két sorozat között, mivel elődjéhez hasonlóan a HIMYM-nek is sikerült igazi, egyedi és utánozhatatlan karaktereket kitalálnia... 

De nem is értem, miért írok erről ennyit, hiszen ki nem nézi a How I Met-et???? (Annak priviben elküldöm a részletesebb sztorit... :)

Lényeg, ami a lényeg: a 2x09-es epizódban Robinról kiderül, hogy tinisztár volt a 90-es évek elején, Kanadában...

A sokkoló felfedezést, egy még sokkolóbb klip követi...

És erről a klipről lesz szó heteken keresztül - ne ijedjetek meg, nem folyamatosan, csak minden héten egy-egy poszt formájában...

Vagyis, igen, jól értitek, új rovat érkezik at Dailyretrospective...


2011. január 16., vasárnap

Január 16. - The History of the band called "The Japan" 7. - Gentlemen take polaroids SIDE B

Témakör: Music
Idő: 1980
Stílus: From the new romantic to the art pop... 
Fíling: From the emotional to the artistic...

Tracklist: 

"Methods of Dance" – 6:53
"Ain't That Peculiar" (Smokey Robinson/Warren "Pete" Moore/Marvin Tarplin/Robert Rogers; Jobete Music UK Ltd.) – 4:40
"Nightporter" – 6:57
"Taking Islands in Africa" (Ryuichi Sakamoto/Sylvian) – 5:12
"The Width of a Room" - 3:14


Leírás: 

A Japan 1980-ban már éppen pont félúton van két markáns irányzat között: az egyik a new romantic, a másik az art pop világa - s mindkettő a new wawe nagy, mindenféle muzsikát összegyűjtő folyamában egyesül... 

A Gentlemen take polaroids B-oldala erre a jelenségre tipikus példa - azt mondhatnám, hogy ez az album félig még Second that Emotion, félig viszont már a Tin Drum a maga - egyébként következő alkalommal prezentálandó - Visions of China-jával, meg Still Life in Mobile Homes-jával... 

2011. január 15., szombat

Január 15. - Tessék jegyet váltani!



Témakör: Film
Idő: 1941
Stílus: BSZKRT, nem BKV
Fíling: Hát nem államszocialista, az biztos... 

Leírás: 

Mert hát: 

1. A BSzKRT, azaz BeSZKaRT, még pontosabban Budapest Székesfővárosi Közlekedési Részvénytársaság, a BKV "jogelődje", még egy más világ szerves része volt, mint amelyet mi ismerünk vagy el tudunk képzelni Magyarországon... 

Itt a kalauz még nem "kommunista, nyilas geci" (ahogy a Bauxit tolja a Belga klasszikusában - .érdekes, pedig akkor épp mindkettő szélsőség igencsak markánsan jelen volt az országban), hanem az utazás természetes velejárója - ahogy a villamosokon fürtökben lógó emberek - amint azt annyi költőnk, írónk, rendezőnk prezentálta... 

2. A linkelt filmrészlet feltöltőjének, ne fírtassuk miért, sikerült kisütni, hogy ez a mozi abban az átkosban készült, amelyet már az igazi átkosban is átkoztak, vagyis az ötvenes években. 

Pedig nem, mert a "Tessék jegyet váltani!" 1941-es, vagyis még nagyon is Horthy-korszakbéli...

2011. január 14., péntek

Január 14. - Ilyen lett volna, ha a 40-es években készítik el...

Témakör: Retromania
Idő: 40's
Stílus: Very dark
Fíling: Hehe - azért nem lett volna semmi, ha Orson Welles rendezi a Dark Knight-ot...


Leírás:

Lehet velem egyetérteni, meg ellenkezni is (persze, kérdés, egy ennyire közkedvelt mósön pikcsör esetében ki tenné?), de egész egyszerűen nem vitatható, hogy Christopher Nolan az elmúlt évtized egyik legjelentősebb rendezője, a Dark Knight c. Batman-mozija pedig (a második darab a legújabb Batman-szériából) az egyik legerősebb hatású filmje (ti. a most lepergett dekádnak). 

De milyen is lett volna, ha mindezt valaki más és sokkal előbb készíti el?

A tyúbon összevadászott néhány videó ehhez a fantáziajátékhoz is tud némi adalékot szolgáltatni. 

A képek többnyire az 1939-es és 1943-as Batman-filmekből valók, a hangulat pedig abszolút az évtizedé... 

Mindez a tovább mögött...

2011. január 13., csütörtök

Január 13. - Karel Zeman: Inspirace



Témakör: Rajz- és animáció
Idő: 1948
Stílus: inspiratív
Fíling: Csodálatos, káprázatos, lélekmelengető... 


Leírás:

Nos, azt hiszem, nem fog ártani, ha az utóbbi napok után ismét lazítunk egy kicsit - hiszen néhány erősebb poszton vagyunk túl... 

Ha pedig lazítunk, akkor azt tegyük minőségi kultúrtermékkel...XD

Na jó, általában nem (double ikszdé), de most kivételesen igen, ugyanis a minőségi kultúrtermék ez esetben egy nagyon aranyos kis mozi is egyben. 

A cseh animációnak eddig leginkább a szürreális és a bizarr oldalát emeltem ki a blogomon (Svankmajer, Trnka), ám most egy egészen más természetű film következik. 

Karel Zeman 1948-as munkája egy nagyon is kedves kis darab - mi több, rendkívül varászlatos kis alkotás: Zdenek Lyska egyszerre modern és mégis meseszerű mjúzikjára hangolva egy bűbájos kis történet bontakozik ki lassan előttünk amely egy esőcseppben játszódik le.

A film értékét csak emeli, hogy több animációs újítást is alkalmazott, de hogy melyek ezek arról majd máskor írnék...

Most ne tegyetek mást, csak dőljetek hátra és adjátok át magatokat ennek a hangulatnak - higgyétek el: megéri azt a bő tíz percet...

2011. január 12., szerda

Január 12. - Magyar honvédek bevonulása Doroszlóra 1941-ben



Témakör: Híradórészlet
Idő: 1941
Stílus: Horthy-korszak
Fíling: Egyik szem sír - a másik nevet... 


Leírás:



Miután én magam is ezer meg ezer szállal kötődöm az oly sok magyar vér áztatta Bácska földjéhez, bevallom, nem tudtam nem mély elfogultsággal nézni ezt a videót. 

És most mégis a lehető legtárgyilagosabban fogok írni...

Korszerűtlen elmélkedés jön, szakszavakkal megtűzdelve, magyarázatok nélkül - mert most pont ehhez volt kedvem...

Bocsi mindenkitől, de néha-néha van és lesz is ez így... 


2011. január 11., kedd

Január 11. - Bangha Béla szerint a világ... 1.

Témakör: Eszmefutamok
Idő: 1940
Stílus: Pöffeteg
Fíling: Na ja, ha a páter úr úgy mondja, az úgy is van... 

Leírás:

Akik rendszeresen olvassák a blogomat (egy jelentős részükről egyáltalán nincs tudomásom, mivel nem jeleznek vissza semmit - csak úgy mellesleg mondom, hogy egy komment vagy egy lájkolás mindig jól esik, és nem kerül sok időbe...), azok tudják, hogy sosem szoktam politikailag állást foglalni, legfeljebb inkorrekt módon (a politikai korrektség minden formáját megvetem :) ). 

Ami a vallást illeti, alapjáraton ezt a témát is kerülni szoktam, bár Karácsony előtt egy-két héttel volt egy kis aprócska vitairatom egy Brichta Kálmán nevű, borzasztóan gázos arc 1891-es, szintén meglehetősen cinkes könyvecskéjével kapcsolatban. 

Nos, most ismét egy némiképp cinkes, és BK-hoz hasonlóan szintén római katolikus úriemberről lesz szó, méghozzá nem kisebb személyiségről, mint a Societas Jesu egyik megbecsült tagjáról.

2011. január 10., hétfő

Január 10. - Csaplár VIlmos: Igazságos Kádár János 10. fejezet





Témakör: Humor  
Idő: Valamikor a "kádári aranykorban"
Stílus: Szatirikus regény
Fíling: Hát igen, a világforradalom egy roppant bonyolult és komoly dolog... 


2011. január 9., vasárnap

Január 9. - The History of the band called "The Japan" 6. - I second that emotion EP + Gentlemen take polaroids SIDE A

Témakör: Music
Idő: 1980

Stílus: New romantic - new wawe
Fíling: Emotional, British and a little bit "Dorian Grayish"...


I Second That Emotion EP






















Szöveg:

Maybe you want to give me kisses sweet
But only for one night with no repeat
Maybe you'll go away and never call
And a taste of honey is worse than none at all
Oh little girl

In that case I don't want no part
I do believe that would only break my heart
So if you feel like loving me
If you've got that notion
I second that emotion
So if you feel like giving me
A life-time of devotion
I second that emotion

Maybe you think that love will tie you down
And you don't seem to like to hang around
Or maybe you think that love was made for fools
So it makes you wise to break the rules

I second that emotion
I second that emotion
I second that emotion
(Oh little girl)

2011. január 8., szombat

Január 8. - "THE 1st GREAT 2000 WEEK" - 7. november-december

Témakör: The great week
Idő: 2000


Hiába, ahogy a Mátrix már-már pimaszul közhelyes harmadik részében az Orákulum megmondta a megfellebbezhetetlen frankót: "Minden, aminek kezdete van, véget is ér egyszer..."

Így van ez a "The Great Week"-es kis akciómmal is: méghozzá a mai napon, amikor is kivégezzük a 2000-es évet, de persze nem véglegesen, hiszen, mint arról már többször esett szó, 2011. utolsó hetében érkezik a "THE 2nd GREAT 2000 WEEK" a kimaradt eseményekkel (majd pedig a 2012-es év első hetében folytatjuk a projektet 2001-gyel) 

Márpedig sok minden maradt ki. 

Pl. teszem azt a Sidney olimpia, az EB eseményei, a Golden Globe, az EMI, az Oscar átadása, a Cannes-i filmfesztivál, no meg a Kossuth- és Széchenyi díjak, nem is beszélve a csecsen háború 2000-es eseményeiről vagy Britney Spears második, a Coldplay-nek és a REM-nek meg a sokadik albumáról, és igen, a 2000-es Szilveszterről sem (pedig valójában sokan akkor ünnepelték az ezredfordulót) ...

De az év vége még nagyon messze van, úgyhogy koncentráljunk a jelenre: holnaptól tehát visszatérünk a rendes kerékvágásba. 

Holnap érkezik a The Japan történetének legújabb része, majd az IKJ (tényleg utoljára: Igazságos Kádár János) támad egy vadonatúj fejezettel, s keddtől jönnek ismét a random retróságok: naponta egy eszmefutam, történet, híradórészlet, music, klip, film, könyv, pénz, paripa, fegyver, meg minden, mi a valamirevaló retrojunkie szemének, szájának, fülének ingere... 

And now: for Something Copletely Different... 

2011. január 7., péntek

Január 7. - "THE 1st GREAT 2000 WEEK" - 6. október

Témakör: The great week
Idő: 2000


OKTÓBER

2. - A Radiohead "Kid A" c. albumának megjelenése - Thom Yorke-ék, több más zenekarhoz hasonlóan 1999-ben kicsit elvonultak pihenni, hogy azután az új évezredet egy fényévekkel ragyogóbb zenei anyaggal köszöntsék, mint az azt megelőzők.

A Kid A a Radiohead egyik fő műve, merem mondani, a banda történetének egyik csúcspontja. Ezután jön majd a 2002-2005 környéki kissé tanácstalanabb zenei periódusuk, amit egy megújulás és egy még sirályosabb albumok fémjelezte reneszánsz követ majd, egészen napjainkig.

Az eddigiekhez képest is jóval inkább elektronikus zenei megoldásokkal operáló számok összességében egészen elképesztőek, a lebegés-élmény, amit így, ebben a formában csak ők tudnak elérni, (legalább is nálam - persze kinek mi kell a lebegéshez... :) ) száz százalékosan megvalósul.

Személyes kedvencem az albumról: Everything in It's Right Place - Idioteque - Optimistic szentháromság, de gyakorlatilag bármelyik számot linkelhettem volna...

A többiről a tovább mögött...

2011. január 6., csütörtök

Január 6. - "THE 1st GREAT 2000 WEEK" - 5. szeptember

 Témakör: The Great week 
Idő: 2000 

SZEPTEMBER

2. - Philipp Kaufman "Sade márki játékai" c. filmjének bemutatása - Philip Kaufman jó filmeket csinált.

Nem kiemelkedően jó filmeket, de azért jó filmeket.

No persze a Sade márki játékait akkoriban másért ült  be a moziba megnézni a hozzám hasonló emberfia (igaz, ezt nem tudom, hogy miért írom, hiszen jó magam 2003-ban láttam először, dvd-n - de tizenhat évesen még akkor is jócskán benne voltam a szexuális kérdések szempontjából igencsak problematikus korosztályban).

Ez a mozi jó, de nem azért, mert vidáman és önfeledten szexelő embereket láthatunk benne (ilyen élmények megszerzéséért nem kell PK filmjeit néznünk, megteszi Kovi is, bár legjobb a saját élmények begyűjtése e téren), hanem mert világnézetek nagy ütközetét mutatja be benne a rendező. Megjelenik a Napóleon-jelenség, a cezarománia, de a konzervativizmus  is a Joacuin Phoenix által alakított karakter viselkedésében. Megjelenik a francia forradalom, de Sade személyén keresztül (Geoffry Rush jutalomjátéka) a libertinizmus egyszerű, rokokó és előbbivel szemben felháborítóan hívságos életvidámsága is. 

Egyszóval kétszáz év és még annál is több:  sőt, nagy általánosságban mindaz, ahogy a saját szexualitásunkhoz viszonyulunk vagy ahogy képtelenek vagyunk viszonyulni hozzá. "Csak" erről szól Kaufman filmje, "csak" ennyi mindent sűrít bele, s hogy emellett még szex is van (plusz Kate Winslet, meg más, nála nem kevésbé jelentős "hoties"), az már tényleg csak hab a tortán... XD

A többiről a tovább mögött... 

2011. január 5., szerda

Január 5. - "THE 1st GREAT 2000 WEEK" - 4. július-agusztus

Témakör: The great week
Idő: 2000


JÚLIUS

7. - A "Horrorra akadva" c. film bemutatója - Minden idők egyik legelborultabb vígjátéka az 1996-os Sikoly c. filmmel (amelynek a második része egyébként ekkoriban került bemutatásra) felfutó legendás tinihorror-hullámot meglovagolva parodizálja ki magát a műfajt.

A legendásan és rendkívül gátlástalanul idióta film sztoriját, amely olyan sikeres lett, hogy az első részt, ami még egyértelműen b-movie volt, jóval nagyobb, majd a harmadik résztől ismét jóval kisebb kaliberű négy epizód is követte, a Sikoly dramaturgiája alapozta meg, ahol egy maszkos gonosztevő sorra szedi áldozatait, természetesen szigorúan csak a 15-25-ös korosztály körében.

A film legendás karaktere Kurta, egy feka tag, aki mindig be van szívva, de éppen ebből következően az övék a legjobb szövegek az egész filmben - ő következik most

A többiről a tovább mögött...

2011. január 4., kedd

Január 4. - "THE 1st GREAT 2000 WEEK" - 3. május-június

Témakör: The Great Week
Idő: 2000

MÁJUS

16. -  A Tigris és sárkány c. Ang Lee film bemutatója -
Ilyen régen volt? Komolyan?

Igen, bizony, a Tigris és sárkány sem tegnap készült már...

Ang Lee opusza óta tudjuk, ki az a Chow Yun-Fat, hogy egy igazán jó shaolin-papnak tetők felett repkedni sem nagy kunszt, és hogy nem volt a világon magaskultúra, amely Kínához lett volna fogható a Kr. e. 4. században :) (kivéve Koreát - ezt viszont nem olyan régóta).

Az elképesztően erőteljes élményt jelentő akciófilm, amely seregnyi díjat sepert be (BAFTA, Oscar, minden... ) először tette fel Hong-Kongot az akció- és fantasy-filmes térképre (bár valahogy van egy olyan érzésem, hogy a művész- és egyéb kategória cartograph-ján sem szerepelt korábban).

Ez egy - túlzás nélkül állíthatom - lélegzetelállító akciófilm egyébiránt, amely minden ízében az új évezred része - félek
 retronak nevezni.

A többiről a tovább mögött...

2011. január 3., hétfő

Január 3. - Csaplár Vilmos: Igazságos Kádár János 9. fejezet





Témakör: Humor
Idő: Valamikor a "kádári aranykorban"
Stílus: szatirikus regény
Fíling: Egy szép, aranybarna kora őszi délután Kádár János találkozott a Kádár-korszakkal... 


2011. január 2., vasárnap

Január 2. - "THE 1st GREAT 2000 WEEK" - 2. március-április

Témakör: The great week
Idő: 2000


MÁRCIUS

3. Balázs Fecó: A csönd évei -  Figyelemreméltó zenei anyagot dobott össze ez év márciusára (és éppen a születésnapomra XD - kár, hogy akkor még nem tudtam értékelni ezt a muzsikát) Balázs Fecó - 20 év ritkaságait gyűjtötte össze egy albumra, sőt, plusszba még fel is énekelt két duettet Keresztes Ildikóval. 

A dupla CD-n megtalálható pl. a Gyertyák a téren c. soha meg nem jelent kislemez anyaga, számtalan ritka kilencvenes évekbeli felvétel vagy újra felénekelt korai dal, mint pl. a Király a Holdon. "Húzódala" a Keresztes Ildikóval énekelt duett, a Csönd éve volt.

Az elképesztően sokszínű, 19 dalból felépülő album az egész életmű anyagából merít és összességében az év egyik legjelentősebb hazai zenei eseményének is tekinthető.  

A többiről a tovább mögött...

2011. január 1., szombat

Január 1. - "THE 1st GREAT 2000 WEEK" - 1. január-február

Témakör: The Great Week 
Idő: 2000


JANUÁR

1999. december 31. - 2000. január 1. -  Jóbarátok / 6. évad 10. rész 

Ha esetleg, persze csak feltéve, a világért sem megengedve, nem sikerült volna olyan jól a Szilveszteretek, mint ahogy vártátok volna (persze ez kizárt, de hátha mégis), akkor nézzétek meg ezt a Jóbarátok részt és garantáltan jót derültök majd azon, hogy Rossnak és Monicának valószínűleg még ilyen jóra sem sikerült az ezredfordulós...

Szegények...

(De olyan vicces, ahogy táncolnak XD)

A többiről a tovább mögött...